jenerik

Faytoncu çek lezzete!

  • 0

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 16 Haziran 2013

Faytoncu çek lezzete!

İstanbul’a vapurla bir saat mesafedeki sayfiye yeri Adalar, gurme damaklar için cennet sayılabilecek gastronomik bir keşif alanı.

Mihmandarınız ben olayım, buyurun lezzet avında nokta atışlarımızı beraber yapalım.

KINALIADA
Kınalıada’da çarşıya girerken sağdaki yokuşta, adından da mütevellit büyük çınarın altındaki Çınaraltı lokantası mezeleri ve deniz ürünleri ile keyifli bir alternatif.
Asmalımescit müdavimlerinin uğrak yeri Boncuk meyhanesinin işletmecisi Telemak Bey, Asmalı’dan umudunu kesip yönünü Kınalı’ya çevirenlerden. Adanın arka tarafında kalan yeni mekânı Teos güzel bir tesis. Gündüzleri plaj, akşamları keyifli bir lokanta ve arkasından eğlence.
Kınalıada’nın dondurmacısı Ömer Usta da çarşının içinde. Meyveli dondurmaları güzeldir, aklınızda olsun.

HEYBELİADA
Şehir Hatları iskelesiyle İDO iskelesinin tam ortasındaki Mavi Restoran’da, Nigar Hanım’ın elinden çıkan nefis midye salmasına (pilavına) doyamayacaksınız.
İDO iskelesinin karşısından yokuş yukarı yaklaşık 100 metre sonra Emine Hanım’ın ev yapımı reçeller sattığı dükkânı göreceksiniz. Mevsimine göre değişen müthiş yaratıcı reçelleri Heybeliada hatıranızı kahvaltılarınıza taşıyacak.
Şehir Hatları vapurundan inince hemen sağdaki üçüncü dükkân, Dedenin Dondurmacısı. Galiba dondurmaya tadını 55 yıldır bu işi yapan dedenin keyifli sohbeti veriyor.

BÜYÜKADA
Büyükada sahildeki lokantalar çok başarılı. Milto’nun mezeleri, Milano’nun patates ve gravyerli kroketi, Vido’nun balıkları enfes; aklınızda olsun.
Oldu da lokantada yemek istemiyorsunuz… Fıçı masalarda ayaküstü bir kokoreçe ne dersiniz? Bu iş dönüşü atıştırmaları, bütün adalıların sevdiği bir gelenek.
Büyük kocaman dondurmacıların yanında iki butik alternatifim var size. Birincisi Roma Dondurmacısı ki yıllardır nesilden nesile devam ettiriyorlar bu işi. Diğeriyse Anadolu Kulübü’nün önündeki seyyar dondurmacı Yunus. Şeftali ve vişnelisini deneyin.
Büyükada’nın kremalı kesme böreği meşhurdur. Tadabileceğiniz iki adresten birisi meydandaki Dolci Pastanesi; diğeri Rum ustaların lezzet geleneğini sürdüren Büyükada Pastanesi.
“Adaya sabah erken geldim, ne yapmalı?” derseniz önerim, tepede Turyolu üzerinde kalan Mavi. Sabah erken manzaraya karşı lezzetli bir kahvaltı ya da günbatımında keyifli atıştırmalıklar için ideal.

BURGAZADA
Burgazada’nın Kalpazankaya’sı, Kalpazankaya’nın da lokantası meşhurdur. Hem manzarası hem de yemekleri gününüze lezzet katacak. Genellikle yanaşan teknelerden gelen misafirlere servis veriyorlar, planlı davranıp rezervasyon yaptırın.
Anjelik bir başka Burgaz geleneği. Salaş bir büfe olmasına rağmen sandviçleri, özellikle de hamburgerini mutlaka tatmanız lazım.

 

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar