jenerik

Gün boyu kavunla serinleme tarifi

  • 0

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 11 Ağustos 2013

Gün boyu kavunla serinleme tarifi

Kimisine göre rakının en iyi arkadaşı, kimisine göre yemek sonrası sofranın en ferahlatıcısı. Oysa kavunu gün boyu, farklı versiyonlarda tüketmek mümkün. İşte kokteylden salataya kavunun üç farklı hali.

Öğle yemeği niyetine Buğdaylı naneli kavun salatası
Ne lazım? Yarım bardak buğday, 1 orta boy kavun, yarım demet nane, 200 gram tam yağlı beyaz peynir, birer avuç kuru üzüm ve fındık.
Nasıl yapılır? Buğdayı bir gece önceden suya bırakın. Şişen buğdayı 20 dakika kaynar suda haşlayıp süzün. Peynir ve kavunu parizyen kaşıkla yuvarlak toplar halinde oyarak çıkartın. Fındıkları ortadan ikiye bölün ama ezmeyin. Kuru üzümü sıcak suya bırakıp biraz şişmesini sağlayın sonra süzün. Nane yapraklarını ezmeden, kesmeden saplarından kopartın. Bütün malzemeyi düzgünce harmanlayıp servis edin.

Kavun dilimlemek için bir öneri
“Az uğraşarak şu kavunu bir kesebilsem ne harikalar yaratırım” diyenlerdenseniz işte size ‘Zihni Sinir projeleri’nden çıkmış gibi bir kavun dilimleme aparatı. Amazon, gittigidiyor gibi internet alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

Gün batımında Hafif kavunlu kokteyl
Ne lazım? 12 cl cin, yarım kavun, 10 yaprak nane, 1 parmak zencefil, 1 adet lime ya da limonun suyu.
Nasıl yapılır? Kavun, nane ve zencefili blendırdan geçirin ve naneler iyice paramparça olana kadar blendırı çalıştırmaya devam edin. Pürüzsüz bir kokteyl istiyorsanız blendırdaki karışımı bir süzgece alın ve posası çıkana kadar süzdürün ve posasını atın. Daha natürel bir kıvam istiyorsanız blendırdaki haliyle devam edebilirsiniz. Bir limon ya da lime’ın suyunu ve cini de karışıma ekleyin, buz ekleyerek iyice çırpın ya da shaker’da karıştırın. Dilediğiniz bardakta servis edebilirsiniz.

Akşam yemeği sonrası Kavun sorbe
Ne lazım? Birer bardak şeker ve su, 1 orta boy kavun, 1 adet limon ya da lime suyu ve kabuğunun rendesi
Nasıl yapılır? Su ve şekeri ocakta şerbet kıvamına gelinceye kadar kaynatın, kaynayınca ateşten alın ve soğumaya bırakın. Kavun, limon ya da lime suyu ve rende kabuğuyla soğumuş şerbeti blendıra alın ve iyice çekin. Derin dondurucuya sığacak geniş kenarlı bir tabağa ya da çanağa karışımı dökün ve donması için derin dondurucuya atın. iki saat sonra çıkartın, çatalla donmuş sorbeyi kazıyın ve yine derin dondurucuya atın. Aynı işlemi bir saat sonra bir kez daha tekrarlayın. 4 saat içinde natürel kavun sorbeniz hazır.

#yemekpornosu – Serinletici atıştırmalık

New York’taki pasta atölyesi Pistache NYC’nin bu haftaki Instagram paylaşımı da kavun ile ilgiliydi. Evde hazırlamak adına kolay ve lezzetli bir paylaşım: Keçi peyniri, tarhun otu, az çekilmiş kırmızı karabiber ve kavunla yaptıkları atıştırmalık göz kamaştırıcı; basit, sade, serinletici ve ferahlatıcı.

 

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar