jenerik

Kahraman pazarlar süpermarketlere karşı

  • 0

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 19 Mayıs 2013

Kahraman pazarlar süpermarketlere karşı

Unutmayın, doğru pazarı seçebilmek kadar pazardaki doğru satıcıdan doğru ürünü almak da önemli. İşte benim favori pazarlarım ve hatta o favori pazarlardaki en favori lezzet adreslerim.

Sene 1984. Anneannem Büyükdere semt pazarından klasik alışverişini yapmış, ben ve mahalledeki çocuklar filelerini taşımaya yardım ediyoruz. Çocukların aklı, yardım sonrası ‘teşekkür’ niyetine gelecek tatlı ikramında. Ya sütlaç ya da şerbetli tatlı, en kötü ihtimal bir mozaik pasta var hizmetin ucunda. Çocukluğunu sokakta geçirmiş jenerasyon için semt pazarların yeri ve önemi çok başkaydı. Süpermarketler, AVM’ler hayatımıza girdikçe semt pazarları kentin yeme- içme sahnesinden iyice çekilmiş gibi gözükebilir. Doğru pazarda, doğru tezgâhın önünde yer alırsanız o pazar ruhunu hâlâ hissedebilirsiniz.

Kasımpaşa’daki İnebolu pazarı ve köşedeki dede
İstanbul’da pazar kovalayan herkesin bildiği bu pazar, gecenin bir yarısı kuruluyor. Ürün çeşitliliği tamamen mevsimsel, ancak pazara girdikten sonra ilk sokağın sol köşesindeki dedenin yeri her daim favorim. Pestilleri, marmelatları, ev yapımı yoğurtları her mevsim güzel ve her zaman kıvamında. Dedenin cana yakınlığı, müşterileriyle kurduğu candan yakınlık ayrı bir hikâye.

Fatih Malta pazarı ve Huzur’un tereyağı
Sabit bir pazar yeri olmasına rağmen Fatih’teki bu köşe dükkândaki Trabzon tereyağları bir harika. İstediğiniz kadar kestirip alabiliyorsunuz, ister yemeklik ister kahvaltılık. Nasıl ayırt edeceğim derseniz yemeklik olanlar tuzlu, kahvaltılık olanlar tuzsuz, renkleri parlak sarı tonda, nefis. Malta pazarında birçok tereyağcı var ama benim favori adresim burası.

Zeytinburnu ekolojik pazarı ve Levent abinin ürünleri
Levent abi ekolojik ürünler konusunda epey mesai harcıyor. Pazara giren çıkan bütün ürünlerin envanterini de tutuyor ki ekolojik adı altında üretim kapasitesinden fazla mal girmesin. Bu mevsimde güzel enginar bulabilirsiniz. Size kanı ısınırsa komşudan taze sıkma sebze suyu bile ısmarlayabilir.

Yeşilköy sabit pazarı ve zeytincisi
Bu tezgâh, üç sıralı pazarın tam ortasında kalıyor. Her gittiğimde farklı zeytin çeşitleri buluyorum. Her yerde zeytin var. Kurşun gibi yemyeşil Bodrum zeytini, mini mini Antakya zeytini, Alaçatı’nın Delice zeytini…Bu üç özel ve nadir bulunan zeytini yan yana gördüğüm günden beri favori zeytin alışveriş yerim burasıdır.

Kanlıca pazarı ve girişindeki ninenin tezgâhı
Tanım çok açıklayıcı olmasa da bu pazar oldukça küçük olduğundan tam girişindeki ninenin tezgâhını bulmakta hiç zorlanmazsınız. Direkt bahçesinden topladığı ürünleri satıyor. Ondan aldığım küçücük bahçe biberleri bal gibiydi. Çocukluğumun biberleri gibi, kahvaltıda çıtır çıtır yemelik!

Büyükdere balık pazarı ve Serkan’ın tezgâhı
Serkan halden hep iyi balık seçer, müşterisi boldur, tezgâhında balık beklemez. Adeta doktor gibidir, gidersin “Canım kızartma istiyor” dersin reçeteni yazar, “Canım buğulama çekti” dersin “Bu mevsimde olmaz, sen en iyisi ızgaralık balık al” der.

Alaçatı ot pazarı ve Ali’nin taze Ege otları
Pazarın tam ortasında her iki sokağın köşesinde. Oldukça geniş bir tezgâhı ve birbirinden farklı Ege otları var.
Ali’nin ünü yöreyi aşmış, İstanbul’dan bile sipariş veren var. Ebegümeci, sarıot, radika gibi her yerde bulamayacağınız otlar için doğru adres.

 

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar