blog14

Tahin pekmez fenomeni

  • 0

Kış aylarının en sevdiğim tarafı, her sabah damağımı 1-2 kaşık tahin pekmez ve bir dilim taze ekmekle şenlendiriyor olmam.

Amerikalıların fıstık ezmesi var, ballandıra ballandıra anlattıkları… Çok kalorili. Besleyici değeriyse ehh! Avrupa’da da bolca tüketilen fındık, badem ve çikolatalı fındık kremaları var. Ona çok lafım yok, zira fındıkları da Türkiye’den gidiyor. :)

Ama unutmamalı ki, bizim de tahin pekmezimiz var. Hem de öyle böyle değil. Tahin dediğimiz kavrulmuş ve işlemden geçirilmiş susam. İçinde burada yazmama gerek olmayan bir sürü vitamin var. Alfabe gibi adeta. En büyük fiyakası da bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi.

Pekmez ise bir çeşit şurup aslında. Üzümden, duttan, keçiboynuzundan, incirden yapılıyor. Bir numaralı özelliği de karbonhidrat deposu olması. Yani kan yapar kan! :)

Bir arkadaşım diyor ki, tahine yapılan en büyük kötülük pekmezle karıştırmaktır. Ben buna katılmıyorum. En büyük kötülük bu ikiliyi vücuda sokmamak bence. Kış aylarının en güzel besini bence tahin pekmez ikilisi.

Anneler her sabah mutlaka çocuklarına bir kaşık yedirmeli bu besin bombasından.

Dolapdere’de bir esnaf bu konuya açıklık getirmiş ve pekmez ürünlerinden Kan Bankası kurmuş, sizlerle paylaşıyor. Türk esnafının yaratıcılığına bayılıyorum.

Ben şimdi yumuşacık bir dilim ekmeğimi tahin pekmeze bandırarak güne başlıyorum. İyice derine bandıracağım ki günüm daha enerjik geçsin. :)

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar