jenerik

2014’ün ilk gününde kendinizi nasıl toplarsınız?

  • 0

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 29 Aralık 2013

2014’ün ilk gününde kendinizi nasıl toplarsınız?

Yılbaşını kutlamak kolay; esas mesai ertesi gün başlıyor. Hem kendinizi hem de sofranızdan geriye kalanları nasıl toplayacaksınız? Cevaplar aşağıda.

Yılbaşı akşamı yemeği fazla kaçırdıysanız ya da alkolü fazla kaçırıp ertesi gün sıkıntılı bir şekilde uyandıysanız kendinize kızmak yerine, detoksa geçin. Detoks dediğime bakmayın, aslında vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alabileceğiniz, sıvı ağırlıklı sebze ve meyvelerden oluşan karışımlar tam da ihtiyacınız olan şey. Ayrıca “tok yatan aç kalkar” felsefesine inananlardansanız, canınız yılbaşının ertesi gününde bol hamurlu şeyler isteyecek. İçinizde hiç durulmayacak o kavrulma hissini ve sürekli sıvı tüketme ihtiyacını duymazdan gelmeyin. İşte bu ihtiyacı karşılayacak iki öneri.

Tarif : Ilık ılık sebze çorbası

Malzemeler
1 kereviz
1 kereviz sapı
1 patates
2 havuç
1 soğan
1 pancar
2 kuşkonmaz
Yapılışı
Sebzelerin hepsini küp küp doğrayın; tencerede hafif zeytinyağıyla 5-8 dakika soteleyin ve üzerine 3 bardak su ilave ederek tencerenin ağzı kapalı şekilde 20 dakika kaynatın. Ardından her şeyi blender’dan geçirin. Tuz, karabiber, çok az tarçın, 1 bardak portakal suyu ve 2 bardak daha su ekleyin. 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve servis edin.

Tarif : Karışık meyveli atom detoksu

Malzemeler
2-3 çilek
1 muz
1 elma
1 havucun suyu
1 portakalın suyu
10-12 adet siyah üzüm suyu
Yarım çay bardağı süt
Yapılışı
Tüm malzemeleri blender’dan geçirin, sonra da kırılmış buz ilave ederek biraz soğutun ve içinizde yanan ateşi söndürün.

Bunlar yılbaşından kaldı demeyin; yeni yemek yaratın

Bazıları için sıradan geçse de yılbaşı, aileleri, arkadaşları bir araya getiren keyifli bir akşamdır. Güzel sofralar kurulur, lezzetli yemekler yenir ancak zeytinyağlısından salatasına, ana yemeğinden garnitürüne o sofrada bir şeyler hep ertesi güne kalır. İşte o ertesi gün, yılbaşındaki mönünün aynısını yememek için artanlardan harikalar yaratmak yine sizin elinizde. Neler mi yapabilirsiniz? Aşağıya buyurun.

Kalan brokoliyle: Garnitür gibi sotelenmiş brokoliniz kaldıysa, detoks mönüsündeki prensibi kullanarak bir brokoli çorbası yapabilirsiniz.
Kalan patates püresiyle: Pürenin kıvamını biraz kalınlaştırıp elinizle de yuvarlaklar yaparak galeta ununa bulayın ve hafif yağda kızartarak patates kroket gibi bir atıştırmalık hazırlayın.

Kalan hindiyle: Hâlâ didiklenebilecek küçük hindi parçaları kaldıysa, diğer sebze garnitürleriyle harmanlayarak bir fırın kabına alın. Üzerine biraz da patates püresi ekleyerek, fırında graten türü bir ziyafet hazırlayabilirsiniz.

Kalan meyvelerle: Güzel bir meyve salatası ya da bir detoks içeceği hazırlayabilirsiniz. Meyve salatanızı taze ceviz ve biraz tarçınla tatlandırabileceğiniz gibi, detoks içeceğinize süt ve bal gibi ilaveler de yapabilirsiniz.

Pahalıysa sebebi var

Aranızda lokantaların yılbaşı için neden özel mönüler hazırladığını ve bu mönüleri neden normalden iki kat fazla fiyatla pazarladığını merak edenler olduğuna eminim. Aslında ilk bakışta mantıksız gibi görünen bu uygulama, mekânlar açısından sadece kârlı değil, gerekli de. Yılbaşı ve bayram gibi, insanların özel bir servis talep ettiği dönemlerde yapılan her değişikliğin maliyeti, normal zamankinden farklı. Örneğin hindinin ocak ayındaki fiyatıyla aralık ayındaki fiyatı arasında geceyle gündüz kadar fark var. Akşam lokantada müzik yapacak DJ’den, ekstra mesaiye kalan personele kadar her şey o lokanta için maliyeti arttıran faktörler. Bunların üstüne farklı bir mönü yapmanın maliyeti ve riskini de ekleyin; yüksek fiyatları anlarsınız.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar