jenerik

Gaziantep lezzet başkentimiz olur mu?

  • 1

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 2 Haziran 2013

Gaziantep lezzet başkentimiz olur mu?

Kahvaltıda “Öğlen ne yiyeceğiz?”, öğle yemeğinde “Akşam ne yesek?” diye soran bir şehir Gaziantep. İnsanların yemeğe, lezzete ve muhtelif tatlara karşı aşırı duyarlı olduğu bir şehirden gastronomik manzaralar.

Geçen hafta, Gaziantep Meslek Edindirme Kursları, ( GAMEK ) tarafından organize edilen yemek yarışmasında jurilik yapmak üzere yolum Gaziantep’e düştü. Jürilik dediğin ‘her çiçekten bal alırım, yemeğin tadına bakarım’ kadar kolay değil, sorumluluk büyük. Biz de kalabalık bir jüri ordusu olarak 20 et yemeği ve 20 şerbetli tatlı arasından en iyilerini seçmeye çalıştık. Bu haftaki tarif, yarışmanın birincisi Gülay Özçilden’e ait. Kendisi nefis bir ‘Şiveydiz’ yapmış. Gaziantep yöresinin bu özel yemeği, tam da bu mevsim kolayca bulabileceğiniz taze sarmısak ve kuzu etiyle yapılan harika bir lezzet. İnsana her lokmasında başlıktaki soruyu sorduracak cinsten bir lezzete sahip. Gerçekten. Neden Gaziantep, lezzet deyince akla ilk gelen şehir olmasın?

Bu aralar Gaziantep’e gidecekseniz…
İmam Çağdaş, bildiğiniz gibi, tıka basa dolu, biraz turistik bir hal almış ama hâlâ lezzetli. Patlıcan söğürmeli lahmacun ve alinazik üstü havuç dilim baklava kaçmaz.
Ünü almış yürümüş kebapta son nokta: Zeugma Müzesi’nin arkasında yer alan Halil Usta, benzerlerine nazaran bölünerek çoğalmış, iyice büyümüş. Halil Usta’nın kardeşi Mehmet Usta da Kızılay Kan Merkezi’nin tam karşısında kendi yerini açmış.
Bu mevsim semt manavlarında bol bol taze nohut bulmak mümkün. Nohutu cips gibi yiyebilir, yapraklarınıysa kurutup baharat yaparsınız.
Kahvaltı için sabah sabah tatlı sevenlere fıstıklı kaymaklı katmer, “sıcak sıcak olsun boğazımızdan aksın gitsin” diyenlere beyran, güne karbonhidratla başlamak isteyenlere nohut dürüm, etten vazgeçmeyenlereyse ciğer önerilir. Boşuna kahvatlı sofrasında reçel, peynir, yumurta aramayın, Gaziantep’te olduğunuzu unutmayın.

Haftanın tarifi : Şiveydiz

Malzemeler
– 500 gram kuşbaşı kuzu eti
– 150 gram nohut
– 1 adet kuru soğan
– 1 kg taze sarmısak
– 500 gram taze soğan
– 1 kg süzme yogurt
– 1 adet yumurta
– 1 çay bardağı zeytinyağı
– Birer çay kaşığı kuru nane, tuz ve karabiber

Eti 2-3 kaşık zeytinyağıyla düdüklü tencerede 2-3 dakika boyunca soteleyin. Önceden ıslatılmış nohut ve ince doğranmış soğanı da ekleyin ve 25 dakika pişirin. Pişince düdüklüyü açın ve ½ serçe parmağı boyunda dilimlediğiniz taze sarımsak ve soğanı ekleyin, biraz daha pişirin. Ayrı bir kapta yoğurt ve yumurtayı çırpın. Tenceredeki et suyundan kepçe kepçe bu karışıma ekleyin, karışımı ısıttıktan sonra tencerenin içine karıştırarak ilave edin. Üzerine kuru nane ve karabiber gezdirerek servis yapın.

 

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
    • Arda TÜRKİŞ

      Ekim 2013

      Bayram tatilinde akrabalarla birkaç gün geçirmek maksadıyla Tunceliden Osmaniyeye gelmiş bir çift olarak; Bayramın üçüncü günü sadece meşhur yemeklerinden tatmak için Osmaniyeden Gaziantepe gittik. Elde ettiğimiz tek şey Zeugma Müzesini gezme fırsatı yakalamamız ve de tek açık yer olan çorbacıdan Beyran çorbası içmek oldu. Gaziantep’in yemeğin başkenti olması için bence çok yol katetmesi gerekiyor. Koca şehirde güzel yemek yiyebileceğimiz tek bir yer yok. Böyle bir yemek başkenti olamaz bence. Hem de tatil döneminde!