Les Gallandes

Les Gallandes & kayalar

  • 1

Bu sabah güzel bir yatakta uyumanın ve uyanmanın ödülü gibi bir sabahtı. Dün akşamüstü saat 4 gibi yatağa girdim, uyudum uyandım yazımı yazıp tekrar uyudum, taaaaaa sabah 07:00’ye kadar. Yorulmuşum anlayacağınız. Bu sabah Marco 09:15’te gelip bizi aldı ve daha önce kaya tırmanışı yaptığımız parkura götürdü. Burası çoluk çocuk insanların ailece gelip kaya tırmanışı yaptığı bir yer. 5-6 yaşında çocukların nasıl tırmandığına inanamazsınız.

Les Gallandes

Kısa parkurlar da var uzun ve epey zor olanlar da. Biz bu sefer orta seviye bir parkur seçtik. Marco tırmanış ayakkabısı da getirmiş bu sefer onunla deneyeceğim. Tırmanış ayakkabıları sivri burunlu hafif kıvrık, kayadaki her türlü minik deliğe girebilen cinsten ayakkabılar. Bu ayakkabılarla performansım yüzde 70 arttı. Daha zor bir parkur olmasına rağmen çok daha hızlı ve net şekilde çıktım yukarı kadar birkaç farklı rotadan. Büyükdere çocuğuyuz, az çok atlama zıplamamız vardır 30 sene önce… Aslında çok zevkliymiş bu iş. Hem vücudu çok çalıştırıyor (özellikle omuz gögüs), hem de korkularınızın üstüne gitmenizi sağlıyor. Ben pek yüksekten haz etmem ama güvenlik ipleri ve bağlamalarıyla kendimi aşırı rahat hissettim.

Les Gallandes

Öğlen yan taraftaki büfede bir şeyler atıştırdık. Büfenin adı ne bilmiyorum ama biz ona Kayalar büfe adını taktık. Türkiye’de olsa başka isim düşünülemez… Yemekten sonra yine kayalardayız bu sefer iple güvenli iniş çalışacağız. Marco beşimizi birden aynı yere tırmandırdı. Bu sefer aşağıda bizi tutan biri yok, kayadan kendimizi bağlayıp iple kendi kendimizi salarak iniyoruz. Bu da çok zevkliydi, neden bilmiyorum ben kendimi çok konforlu hissettim, Cem biraz gergindi.

Les Gallandes

Öğleden sonra antremanlar bitince ilk kaldığımız La Chaumiere hotele gelip odamıza ve eşyalarımıza kavuştuk. Günlerdir botlarımdan şikayet ediyorum, Chamonix merkeze gidip bot kiralayan bir kaç dükkandan farklı numaralar denemek istiyorum, bu yüzden hemen merkeze indik. 41 numara bir bot kiraladım günlüğü 12 eurodan. Bu biraz riskli, ilk kez ayağıma giydiğim ayakkabıyla Mont Blanc yapacağım, ancak diğerinde ayağım aşırı rahatsız, malesef biraz fazla büyük almışım ilkini.

Les Gallandes

Sonra kasabada biraz dolanıp yemek yedik, ortam çok güzel tırmanma festivali var. Avrupanın farklı ülkelerinden gençler yarışıyor, onu izledik bir daha yemek yedik, otele geldik saat zaten 21:30 oldu. Yarın Mont Blanc tırmanışının ilk etabına başlayacağız öğlen gibi, çantayı artık yarın yaparım, biraz dinlenip uyuma vakti.

Chamonix – saat: 22:45

Les Gallandes

Les Gallandes

Les Gallandes

Les Gallandes

Les Gallandes

Les Gallandes

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
    • Şule

      Temmuz 2019

      Tebrik ederim Mont Blanc zirve çıkişi için.???