lorlu ekmek kadayıfı

Ramazan Tarifleri : Lorlu Ekmek Kadayıfı

 • 1

lorlu ekmek kadayıfı

Lorlu Ekmek Kadayıfı
1 adet orta boy ekmek kadayıfı
1/2 kg. lor peyniri
2 yemek kaşığı toz şeker
1/2 bardak süt
1 paket vanilya
1 çay kaşığı tarçın
 
Şerbeti İçin Malzemeler
4 bardak toz şeker
5 bardak su

Şerbet için tencereye şekeri koyun. Suyunu dökün ve karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Kaynatıp koyulaşınca kenara alın ve ılınmaya bırakın.

Karıştırma kabınızda lor peynirini, toz şekeri, sütü, tarçın ve vanilyayı mikser yardımıyla karıştırın.

Ocakta pişirebileceğiniz bir tepsiye ekmek kadayıfının tek katını yerleştirin. Ilık haldeki şerbetin bir kısmıyla ıslatın. Lorlu karışımı kabınızdaki şerbetli ekmek kadayıfının üzerine yayın. Üzerini diğer ekmek kadayıfı katı ile kapatın ve kalan şerbeti üzerine gezdirin.

Ocağa alın ve kısık ateşte şerbetini çekene dek pişirin.

Oda sıcaklığına geldikten sonra dilimleyerek servis edin.
 

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
  • Serap

   Nisan 2018

   Lor’lu ekmek kadayıfı Hatay yöresi ve daha çok Kıbrıs usulü ekmek kadayıfıdır. Eşim oralı olduğundan bizim evde daima yapılan bir tatlıdır.
   Ekmek kısmı bizim kadayıfımızın yarısı kalınlığındadır. Lefkoşa’dan aldığım bütün kadayıflar üst ve alt tarafından tıraşlanıp inceltilmiştir.
   Pişirme yönteminde ise bana öğretilen sizin tarifinizden farklıdır. Biz iki katı ayrı, ayrı; birinin yüzü diğerinin sırtı; farklı tepsilere gelecek şekilde şurup üzerilerine kaşıkla gezdirilerek ve ocak üzerinde çevirerek ağır, ağır pişiririz.
   Sonra iç kısmı üste gelen yani alt parça üstüne kremalı veya bulursanız lorlu kısım sürülür. Bulursanız diyorum çünkü yaşadığım Melbourne de tuzsuz lor bulamam ve karışımı labne türü peynir ile krema karıştırarak yaparım. Lor konduktan sonra üzerine bolca badem parçaları ve biraz daha tarçın serperseniz güzel olacağını fark edeceksiniz.
   Sonra üst kısım tepsiden kaydırılarak alt katın üstüne yerleştirilir.
   Bana göre Kıbrıs türü biraz eksik geldiğinden ben şurubu şekeri biraz karamel yaparak koyulaştırırım. Eşim sevdiği ve Kıbrıs’ın adeti olduğu için de şurubuna bolca Gül suyu eklerim.
   Denerseniz farklı bir tat bulacağınıza eminim.
   İyi günler dilerim.
   Serap Tacel