Eminönü, Pastacıların Uğrak Adresi…

Eminönü, Pastacıların Uğrak Adresi…

  • 0

Lise yıllarım Karaköyde geçtiği için, Eminönü, Sirkeci, Mısır çarşısı, Tahtakale aşina olduğum noktalardır. Eski İstanbul denince akla gelen adresler hep buralarıdır. Catering işinden dolayı Tahtakale sık uğradığım bölgelerden biridir açıkçası.

Tahtakale’de yok yoktur. İncik, boncuk, süs malzemesi, şekerleme, kahve, kap kacak, tencere tava…. Ne ararsan burada aslında…. Hiçbir şey almamak için bile olsa gezmek için buralara gelmeli insan, ruhu doyar… O kadar çok renk , tad ve doku var ki, yurtdışında gidip de hayran olduğum pazarlardaki gibi , yabancı turistlerinde gelip bu bölgeye hayran olmaması mümkün değil açıkçası.

Geçenlerde fotoğrafçı bir arkadaşım Candaş facebooka’a , National Geographic’te program yapan bir gezginin İstanbul’da hiç kimsenin bilmediği acayip adreslere gittiğini ve kendisinin buralardan bihaber olmasının ne kadar acayip olduğuna dair bir yazı yazmıştı kendi kendisine hayıflanarak. Aslında hepimiz çok da farklı değiliz. Etrafımızda ne ilginç yerler var gezip görülmesi gereken, hergün önünden geçip de fark etmediğimiz….

Eminönünde de ne cevherler var aslında… Sadece kuşlara yem atmaya, yad a baharat almaya değil, pasta tatlı ve yeni sunumlarla ilgili neler var diye rotamı Eminönüne cevirdim. Valla ço fazla dükkan yok pastane mamülleri satan , ama olan dükkanlarda Allahtan çeşit fazla. Hazır renkli şeker hamurlardan, çikolata çeşmelerine, tart kalıplarından, hamurlara iz yapma kalıplarına, aromalı gıda boyalarından, kuver çikolatalara kadar …. Aklıma takılan bütün lise yıllarım boyunca Beyoğlundaki mini büfelerde satılan Zambo çikolatalar oldu. Burada var onlardan. 1 parmak fındıklı Zambo çikolata 1 liraya satılıyor halen Beyoğlunda J

Aklımda Sevgililer günü için tatlı bir şeyler yapmak var. Tart kalıbı aramak için doğru yerdeyim ve sağolsun dükkan sahibi Murat bana istediğim gibi birer kalpli tabanı kolay çıkanlardan buluverdi hemen onca kalıp arasından. Ardından birer ikişer de çikolata lüplettik ağzımız tadlansın diye… J

Bugün hava epey soğuk, ama buradaki malzemeler içimi ısıtıyor tüm samimiyetimle….. O kadar yeni ürün var ki keşfetmeniz gereken bence bunları ıskalamayın. Çocuğunuz varsa hazır şeker hamurları var, alın birlikte bir ıslak kek yapın üzerine, bu hazır hamurlar ile oklava kullandırarak çocuğunuza kaplattırın, hem yemek yapmayı sevsin,hem erken yaşta el becerisini geliştirsin….

Tatlı sever bu bünye daha fazla bu dükkanda durursa yediği çikolata miktarı, kalıcı kilolar olarak geri dönecek… iyisi mi çıkıp yan taraftan söyle güzel bir kahve alıp dükkanın yolunu tutmak ve buradan aldığım kalıplar ile güzel birer tatlı hazırlamaktır….

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar