jenerik

Sütlüce’nin simgesi baharın habercisi

  • 0

Ardanın MutfağıArda TÜRKMEN – Hürriyet Pazar 9 Mart 2014

Sütlüce’nin simgesi baharın habercisi

Mevsimlerden uykuluk, mühitlerden Sütlüce! Padişahların keyif merkezi olarak bilinen mahallede, Sadrazam Kemal’in yanında, mevsimin ilk uykulukları için mangal başındayız.

Sütlüce deyince akla ilk gelen, malum, uykuluk oluyor. Sütlüce semtine uykuluk yemek için akın ediyor herkes. Peki neden bütün uykulukçular burada?

Mühitin eskilerinden, ‘Sadrazam’ Kemal başlıyor anlatmaya: “Haliç Kongre Merkezi’nin olduğu yer eskiden mezbahaydı Ardacım. Kesimhaneden çıkan bolca uykuluk hemen burada pişirilir, yenilirdi. Makbul olan uykuluğun kesildiği anda, yerinde, taze taze pişirilmesidir çünkü. İşte o meşhur mezbaha yüzünden uykuluk kısa sürede bu semtin simgesine dönüştü.”

Bölgedeki ‘sadrazam’ restoran sahipleri sağ olsun, eskiden hep barakalarda, seyyar arabalarda satılan bu lezzeti şimdi artık paşalar gibi lokantalarda yemek mümkün. Kemal Abi 37 yıldır Sütlüce’de bu işi yapıyor. İlk bu işe başladığında bir barakası varmış, Haliç Kongre Merkezi’nin kurulmasıyla etraftaki tüm barakalar yıkılmış ve o da lokantacılığa geçiş yapmış. “Lokantanın ismi neden Sadrazam Kemal’in Yeri” diye sorduğumda hafif çocuksu bir edayla gülerek cevap veriyor: “Bize de bu yakışırdı Ardacım.”

Yerken aman dikkat…

Uykuluk adı altında inek memesi, yağ bezesi satan dükkânlar var. Yemeden önce sorun, soruşturun, iyice araştırın.

Mevsimine dikkat edin. Balıkesir ve doğusundan yetişen süt kuzularından çıkan uykuluklar için şimdi tam mevsimi. Temmuz itibariyle de Diyarbakır ve Gaziantep taraflarından gelen kuzu uykuluğu servis ediliyor.

Çeşitlerini bilin

1. Gerdan uykuluk
Bu uykuluk türü süt kuzu dönemindeyken gelişiyor. Aynı zamanda hayvanın geviş getirmesiyle alakalı bir oluşum, bir nevi salgı bezi de diyebiliriz. Şu an tam mevsimi!

Nasıl pişirmeli?
Harlı mangal ateşinde sık sık çevirerek pişirmeli. Yağlı olduğu için sık çevrilmediğinde çabuk renk alıp yanabilir. O yüzden başından ayrılmadan, kurutmadan hemen pişirip yemeli.
2. Fındık uykuluğu
Böbrek üstü yağlarının arasından çıkar, şekli misket gibidir. Lezzetlidir ama daha yağlı olduğu için kolesterolü en yüksek uykuluk türüdür. Uzun ömürlü olması ve her mevsim bulabilmemiz nedeniyle piyasada en çok bulabildiğimiz uykuluk türüdür.

Nasıl pişirilir?
Çok yağlı olduğu için önce suda haşlanıp fazla yağından arınıyor. Yuvarlak bir şekli olduğundan pişmesi biraz zor. O yüzden de haşlayarak bir nevi ön pişirme işlemi yapmış oluyorsunuz. Soğuduktan sonra harlı mangal ateşinde pişirin. 5-6 dakikada hazır.
3. Ciğer uykuluğu
Havyar gibi özel bir uykuluk. Süt kuzunun karaciğeriyle akciğeri arasında yer alıyor. Şekil itibariyle geniş ve yatay. Hayvan kesildiği gün tüketilmesi gerekiyor, aksi taktirde ertesi güne kalmıyor kuruyor ve sönüyor.

Nasıl pişirmeli?
Pişirme konusunda en dikkat etmemiz gereken çeşit bu. Çünkü çok narin bir yapısı var. Hafif bir mangal ateşinde pişmeli. Çok harlı olursa hemen kuruyor ve lezzetsizleşiyor.

Tamam Sütlüce’de ama hangisinde?

Mahallede yan yana dizilmiş sayısız uykulukçu arasında karar vermekte zorlanabilirsiniz. Önceliği şu üç adrese vermenizi öneririm:

1. Sadrazam Kemal Karaağaç Cad. No:86 (212) 255 8494
2. Sadrazam Mahmut Kumbarhane Cad. No:64 (212) 369 56 84
3. Ömür Restaurant Karaağaç Cad. No: 8 (212) 255 68 36

Bir kuzudan bir adet ciğer uykuluğu, beş adet fındık uykuluğu çıkıyor.

Bir porsiyon gerdan uykuluğu yemeniz içinse yedi kuzunun kesilmesi gerekiyor.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar