İmam Bayıldı

İmam Bayıldı

  • 1

İmam Bayıldı Malzemeleri
 
Kızartmak için Malzemeler
4 adet patlıcan – küçük boy
Zeytinyağı
 
İç harcı için Malzemeler
2 orta boy beyaz kuru soğan
12 diş sarımsak
3 adet sivribiber
3 adet domates
3 tutam tuz
3 tutam karabiber
1 dolu tatlı kaşığı toz şeker
½ demet maydanoz
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Not : Eğer kızartma yapmak istemezseniz, her şeyi çiğ olarak, aynı metotla, pişirme süresini 1 saat civarında arttırarak yapabilirsiniz.

Patlıcanları yıkayıp alacalı soyun. Köklerini ayırmayacak biçimde yeşil kısımlarını koparın. (Kökü ayırırsanız patlıcanlar yayılabilir.)

Soyduktan sonra kızgın zeytinyağında patlıcanları bütün olarak önlü arkalı yumuşayıncaya kadar kızartın. Hepsini kızarttıktan sonra kağıt havlunun üzerine alın.

Soğanları piyazlık doğrayın. Sarımsakları küçük ise 2’ye büyük ise 4’e kesin, biberleri de yemeklik doğrayın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tavada dirilikleri gidinceye kadar sırasıyla soğan, biber ve sarımsağı pişirin. Üzerine kabukları soyulmuş, çekirdekleri çıkartılmış ve doğranmış domatesleri ekleyin. Domatesleri de biraz kavurun. Tuz, karabiber, şeker ve maydanozu ekleyip ateşten alın.

Patlıcanları tencereye dizin. Ortalarını, bıçak yardımıyla çizgi şeklinde açın, kaşıkla genişletin, tabana kadar inmemeye özen gösterin.

İçlerine biraz toz şeker, tuz ve karabiber serpin ve malzemeleri doldurun.Tavada kalan domatesli suyu (domatesin suyu kalmadıysa 2-3 yemek kaşığı suyu) tencerenin üzerine dökün. Üstüne çok az zeytinyağı gezdirin.

Kapağı kapalı olarak 20-25 dakika pişirin.

Not:
Eğer kızartma yapmak istemezseniz, her şeyi çiğ olarak, aynı metotla, pişirme süresini 1 saat civarında arttırarak yapabilirsiniz.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
    • Erkan

      Şubat 2016

      Zeytinyağlılar ben buzdolabında iyice dinlendirdikten sonra yemeği seviyorum. Zeytinyağlı yemek buz dolabına girerse lezzetinden yitirdiğini söyleyenler var. Zannedersem pişirme tekniği ile alakalı. Buz dolabında en az yarım gün hatta bazı yemekler ertesi gün özlenip aromasını artırıyorlar. Sadece bazı otlar sadece zeytinyağlı (limonsuz) ılık (yenebilecek sıcaklıkta) hurma zeytin veya naturel kırma zeytinle baya lezzetli oluyor.