keşkül

Ramazan Tarifleri: Keşkül

 • 2

 

Malzemeler:

 

5 su bardağı süt

1 sı bardağı toz şeker

3 çorba kaşığı pirinç unu

1/2 su bardağı su

1 tutam tuz

2 çorba kaşığı hindistan cevizitozu

100 gr.tuzsuz ve kabuksuz badem

 

 

 

Bademleri öğütücüde çekin.Bademler un gibi olmamalı,yenirken arasıra küçük taneler dişe gelmeli.Çekilen bademleri bir kaseye koyun.Sütü orta boy bir tencerede,tuzla birlikte ısıtın.Bir su bardağı kadarını bademlerin üzerine dökün.Pirinç ununu yarım bardak suyla iyice karıştırın.Isıtılmış sütü tahta bir kaşıkla aynı yönde karıştırırken yavaş yavaş bademleri ilave edin.Bu işlem bitince, bu kez pirinç ununu tencereye boşaltın ve tahta kaşıkla karıştırmaya devam edin.Süt koyulaşmaya başlarken toz şekeri ilave edin.Şeker miktarını isteğinize gore ayarlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaparken daima aynı yönde karıştırmanız gerektiğini unutmayın.Şekerden sonra hindistan cevizini de ekleyin ve karıştırmaya devam edin.Sütün koyulması sırasında taşmaması için ateşi duruma gore azaltıp çoğaltın.Keşkül pelteleşmekte gecikiyorsa,bir kaşık pirinç ununu daha suyla karıştırarak ağır ağır katabilirsiniz.

Keşkük kıvamını bulunca ateşten alın,kaselere boşaltın ve soğumaya bırakın.Keşküllerin üstü kabuk tutunca istediğiniz şekilde süsleyerek servis edin.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
  • Hilal

   Mayıs 2013

   Oldu galiba..Teşekkürler…

  • leyla

   Ağustos 2012

   arda mrhba.rica etsem 10 yaşındaki oğlum için sabah kahvaltısı için ve beslenme çantası için vitaminli yiyecekler tarifi verirmisin tşkr:))