Tavuklu Balkabağı Güveç

Tavuklu Balkabağı Güveç

  • 0

Tavuklu Balkabağı Güveç Malzemeleri
1 adet bütün balkabağı
4 adet tavuk göğüs
1 adet patates
2 adet soğan
4 dilim balkabağı
15 adet kültür mantarı
2 diş sarımsak
4-5 dal taze kekik
1 adet çubuk tarçın
1 tutam toz zencefil
3 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı tereyağı
½ su bardağı süt
500 ml tavuk suyu
Tuz
Karabiber
Zeytinyağı

Balkabağının üzerini kapak gibi açın. İçindeki çekirdekli ve lifli kısımları kaşık yardımıyla tamamen temizleyin. Balkabağının etli kısımları içinde kalsın almayın. Tuz, karabiber ve zeytinyağı ile kabağın içini lezzetlendirip, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin.

İç harç için tüm sebzeleri ve tavuğu irice doğrayın. Tencereye zeytinyağı ilave edip tavuğu ekleyin ve iyice dışı renk alıncaya kadar kavurun. Un, tereyağı, tuz ve karabiber ilave edip iyice kavurun. Tavukları bir tabağa alın ve aynı tencereye sırasıyla soğan, patates, mantar, balkabağı ve sarımsağı ikişer dakika arayla ilave edip karıştırın. Çubuk tarçın ve toz zencefili ekleyin bir tur çevirin. Tavukları yeniden tencerenin içine alın, karıştırın. Süt ve tavuk suyunu ekleyip, kıvam alıncaya kadar karıştırarak, kaynatın.

Kıvam aldıktan sonra kekik yapraklarını ekleyin, karıştırın ve balkabağını fırından çıkartıp içini bu harçla doldurun. Balkabağının tepesini yeniden yerleştirip, folyo ile üzerini kapatın ki hava almasın. Bu şekilde 30 dakika daha pişirin.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar