Balık Volovan ve Deniz Börülcesi

Balık Volovan ve Deniz Börülcesi

  • 0

Balık Volovan ve Deniz Börülcesi

Balık Volovan & Deniz Börülcesi Malzemeleri
4 adet milföy / kare
1 adet yumurta
2 avuç deniz börülcesi
1 adet levrek
1/4 adet kuru soğan
2 adet sarımsak
8 adet çeri domates
1 adet chili biber
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı sirke
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
1 tutam tuz
1 tutam ak biber
1 tutam zencefil
1 tutam muskat
Süslemek için Malzemeler
2-3 dal frenk soğanı

Orta boy bir tencereye su koyup ocağın üstüne alın ve kaynamaya bırakın.

Bir yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın. Milföylerinizi tezgaha alın ve dikdörten halindeki milföyü bıçakla kesip dört adet kare milföy elde edin. Karelerden birini taban olarak kullanın taban kısmına çatal yardımı ile delikler açın ve kenarlarına yumurta beyazı sürün. Diğer 3 milföy karesinin orta kısmını kare şeklinde kesin ve her birinin arasına yumurta beyazı sürerek üst üste yerleştirin. En üst kısmına yumurta sarısı sürüp 180 derece önceden ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişmeye bırakın.

Kaynayan suya haşlanması için deniz börülcelerini atın, 10 dakika boyunca onlar haşlanırken balık kesme tahtanızı tezgaha alın ve balığınızı filetolarına ayırıp derisini çıkartın. Filetolarınızı çok iri olmayacak şekilde küp küp doğrayın.

Kuru soğanınızı soyun ve 1/4’ünü çok ince olacak şekilde doğrayın. 2 adet sarımsağı ince ince kıyın. Chili biberleri ince ince dilimleyin. Renkli çeri domatesleri önce dörde sonra da küçük parçalara bölün. Bu arada haşlanan börülceleri buzlu suyun içerisine alın ve soğumaya bırakın. Buzlu suda hızla soğuyan deniz börülcelerini ucundan tutup çekerek kılçıklarından ayıklayıp kaseye koyun ve kanara alın. Üzerine bir diş ezilmiş sarımsağı, doğradığınız çeri domatesleri, sirke ve zeytinyağını ekleyip ak biber ve tuz ile tatlandırarak karıştırın.

Tavanızı ocağa alın, önce soğanları kavurun ardından sarımsakları ekleyin ve kavurmaya başlayın. Doğradığınız levrekleri ekleyin, son olarak da chili biberlerini ekleyip pişirmeye devam edin. Ak biber, zencefil ve tuz ile tatlandırın.

Diğer tarafta bir sos tenceresinin içerisine tereyağı koyun ve erimeye bırakın. Eriyen tereyağının içerisine bir yemek kaşığı un ekleyip kavurun. Üzerine sütü ekleyin muskat ve tuz ile tatlandırıp beşamel hazırlayın.

Fırından çıkan milföyünüzün tabanda hafif kabaran kısmını kaşık yardımı ile hafif bastırarak düzleştirin. Hazırladığınız beşamel ve balığı karıştırıp milföyün orta kısmını bu karışım ile doldurun. Milföyün üzerine sürdüğünüz yumurta sarısının kalanına bir miktar zeytinyağını yavaş yavaş ekleyerek karıştırın ve sos kıvamına getirin. Tabağınızın orta kısmına bir fırça yardımı ile uçtan uca bu yumurta beyazı sostan çekin.

Tabağın bir kenarına hazırladığınız milföyü frenk soğan ile süsleyerek yerleştirin bir tarafına da sosladığınız deniz börülcesini yerleştirerek servis edin.

Balık Volovan ve Deniz Börülcesi

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar