Pazılı Levrek Sarma

Pazılı Levrek Sarma

 • 2

Pazılı Levrek Sarma

Pazılı Levrek Sarma Malzemeleri
1 bağ pazı
Zeytinyağı
2 adet levrek – filetosu çıkarılmış
500 gr kültür mantarı
2 adet chilli biberi
4 adet sarımsak
Tuz
Karabiber
 
Sosu için Malzemeler
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
½ su bardağı su
½ adet limonun suyu
1 tatlı kaşığı taneli hardal
2 yemek kaşığı zeytinyağı – kızartmak için

Bir tencerede su kaynatın ve pazıları bu kaynayan suda 1 dakika kadar bekletip hemen buzlu bir suya aktararak pazılarınızı şoklayın. Ardından tamamen sudan arındırıp bir tabağa alın ve kenarda bekletin.

Tavanızı ocağa alıp, ısıtın. Isınan tavanıza zeytinyağı ekleyin. Mantarlarınızı ince dilimleyin, aynı şekilde chilli biberi ve sarımsaklarınızı ince ince dilimleyin. Isınan tavanızda sırası ile mantarlarınızı ardından chilli biberlerinizi ve sarımsaklarınızı soteleyin. Soteleme işlemi gerçekleşirken levreklerinizi parmak kalınlığında parçalar olacak şekilde dilimleyin ce sotelediğiniz karışımın içine ekleyip pişirin. Tuz ve karabiber ile tatlandırıp kenara alın.

Önceden şokladığınız pazı yapraklarının orta sert kısımlarını kesin, tezgahınıza açın ve sotelediğiniz harcınızdan 1-2 yemek kaşığı pazı yaprağının orta kısmına yerleştirip üç parmak kalınlığında geniş sarmalar oluşturun. Tüm pazı yapraklarına ve iç harca aynı işlemi uyguladıktan sonra başka bir tavayı ocağa alın. İçerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip ısıtın. Sardığınız levrek dolgulu pazı sarmalarını bu tavada arkalı önlü çok kurutmadan kızartın. Tüm pazıları kızarttıktan sonra bu tavaya yemeğinizin sosunu hazırlamak için 1 yemek kaşığı tereyağını ekleyin ve eritin, içerisine unu ilave edin ve kavurun. Kokusu çıkana kadar kavurduğunuz unun üzerine yarım bardak suyu ilave edip un topakları kalmayacak şekilde karıştırın. Üzerine yarı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı taneli hardalı ilave edip hafif akışkan bir sos elde edin. Levrek dolgulu sarmaları tabağınıza yerleştirin üzerini hazırladığınız sos ile süsleyerek sıcak servis edin.

Pazılı Levrek Sarma

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
  • Emine Emre

   Nisan 2021

   Tarifi okudukça… daha denemeden lezzeti içime sindi. Damak tadıma çok uygun

  • candan

   Nisan 2021

   Muhteşem bir lezzet!