Beğendili Yaprak Ciğer

Beğendili Yaprak Ciğer

  • 0

Beğendili Yaprak Ciğer

Beğendili Yaprak Ciğer Malzemeleri
Ayçiçek yağı – kızartmak için
700 gr. ciğer
1 tutam tuz
1 tutam karabiber
1 tutam toz kırmızı biber
1 tutam kimyon
1 tutam sumak
2,5 tepeleme yemek kaşığı un
1 avuç panko
Sumaklı Acılı Soğan için Malzemeler
1 adet kuru soğan
1 adet kapya biberi
1 adet kuru biber
2 tutam maydanoz
½ limon suyu
1 tutam tuz
1 tutam karabiber
1 tutam sumak
Patlıcan Beğendi için Malzemeler
2 adet patlıcan
2 yemek kaşığı tereyağı
1,5 yemek kaşığı un
1 dolu avuç eski kaşar / rendelenmiş
1/2 su bardağı süt

2 adet patlıcana bıçak yardımı ile ince delikler açın. Köz matiğinizi ocağa alın ve altını açın. Delikler açtığınız patlıcanı koyup közlenmeye bırakın. Önceden hazırlanmış olacak.

Kesme tahtanızın üzerine 700 gr ciğerinizi alın. Üzerindeki zarlı tabakayı temizleyin. Arada patlıcanlarınızı çevirin. Zarını temizlediğiniz ciğerinizi yaprak olacak şekilde dilimleyin. Tartınızı alıp üzerine bir tabak koyun ve darasını alın. Dilimlediğiniz ciğerlerden 200 gr tartın. Kalan ciğeri dolaba kaldırın. Kesme tahtanızı değiştirin ve bir kuru soğanı alıp kabuğundan ayırın. Piyazlık olacak şekilde doğrayın ve orta boy karıştırma kasesinin içerisine alıp bolca tuz ekleyin. Soğanı tuz ile ovarak hafifçe acısını çıkartın. Ovduğunuz soğanı tel süzgecin içerisine alın akan suyun altında durulayarak fazla tuzundan arındırın. Üzerine bastırarak iyice sıkarak suyunu çıkartın ve fırına girebilen bir çukur tabağa alıp fırına atın 200 derecede yumuşamaya ve ılınmaya bırakın.

Bir kase içerisine 1 tutam tuz, 1 tutam karabiber, 1 tutam toz kırmızı biber, bir tutam kimyon ve bir tutam sumak ekleyin. 2,5 tepeleme yemek kaşığı da un ve 1 avuç panko da ekleyip karıştırın. Ciğerlerin her yanını bu baharatlı karışıma bulayın. Ciğerlerin her tarafı baharat karışımına bulaştıktan sonra ciğerleri altında karıştırma kabı olan süzgecin içerisine çıkartın. Blender içerisinde bir adet fırında közlenmiş kapya ve bir adet kuru biberi iki tutam maydanoz ekleyerek çekin. Fırından soğanları çıkartıp bu biber ve maydanoz karışımını karıştırın. Yarım limonun suyu, tuz karabiber ve sumak ile tatlandırıp karıştırıp kenara alın.

Köz patlıcanları ikiye bölüp içini bir kaşık yardımı ile ayırın.

Beğendi için tencerenizi ocağa alın içerisine 2 kaşık tereyağı koyun. Üzerine patlıcanları ekleyip çırpma teli ile karıştırarak kavurmaya başlayın. 1,5 yemek kaşığı kadar un ekleyip kavurmaya devam edin. Yeteri kadar kavrulduğunda kocaman bir avuç rende eski kaşar ilave edip ocağın altını kapatın. Karıştırmaya devam edin. 1 su bardağının yarısı sütü ekleyip çırpın. Bağlanmaya başladığında kenara alın.

Ciğerlerinizi kızgın yağın içerisine alın. Ciğerleri çok pişirmeden hafif renk değiştirip kıtırlaştırdığınız zaman üzerinde peçete olan bir tabağa alıp fazla yağından arındırın. Servis tabağınızın taban kısmına hazırladığınız beğendiği koyup elinizle alttan vurarak yayvan bir şekil verin. Üzerine kızarmış yaprak ciğerleri yerleştirin. Son olarak hazırladığınız soğan ile süsleyerek servis edin.

Notlar
* Program başlarken patlıcanlar köz matikte yarım közlenmiş olacak.
* Kapya biber fırında olacak

Ekipman Listesi
1 adet Közmatik
1 adet Ciğer için kesme tahtası
1 adet Tel süzgeç
1 adet fırına giren çukur tabak
2 adet cam kase orta boy
2 adet cam kase büyük boy
1 adet kırmızı süzgeç
Beğendi için tencere
2 adet boş tabak
1 adet çırpma teli
Yağ dolu tava
Peçete konulmuş bir tabak

Beğendili Yaprak Ciğer

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar