Erikli Kuzu Eti

Erikli Kuzu Eti

  • 1

Erikli Kuzu Eti

Erikli Kuzu Eti Malzemeleri
750 gr. kemiksiz kuzu eti ( kol veya but )
2 orta boy soğan
4-5 adet yeşil biber
3 su bardağı tavuk veya et suyu
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 küçük baş zencefil – rende
1 tutam tel safran
2-3 tane kişniş tohumu ( havanda dövülecek )
1 çorba kaşığı limon suyu
Tuz-karabiber
2-3 yemek kaşığı un
100-150 gr. kuru erik ( 1 su bardağı )

3 adet yeşil biberi ve soğanı piyazlık kıyın. Bir tencerede az zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyerek soğan ve biberleri biraz soteleyin ama iyice öldürmeyin ve bir tabağa çıkartın.

2-3 kaşık kadar una 1’er dolu tutam tuz ve karabiber ekleyin, etinizi bu un ile iyice harmanlayın. Etin her yeri una iyice bulansın Daha sonra sebzeleri pişirdiğiniz tencereye biraz 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyup, kuzu etini iyice çevirerek pişirin.

Sotelediğiniz biber ve soğanı etin olduğu tencereye ilave edin. 1 parmak ucu kadar taze zencefili de ince rendeleyip tenceredeki karışıma ilave edin.

1 sıcak su dolu bardağa 1 tutam tel safran atın ve safranın birazcık açılmasını bekleyin. Daha sonra bütün bardağın içindeki su ile beraber safranı tencerenize ilave edin. Üzerine 3 su bardağı kadar et ya da tavuk suyu ekleyin.

Tenceredeki et suyu kaynayana kadar harlı ateşte tutun, kaynadıktan sonra altını kısın ve düşük ateşte tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde 40 dakika kadar pişirin.

40 dakika sonra erikleri doğrayın, kalan 1 adet biberinizi jülyen doğrayın, 5-6 adet kişniş tohumunu ezin, yarım limon suyu ile beraber hepsini tencerenize ilave edin ve 10-15 dakika kadar daha ağzı kapalı olacak şekilde düşük ateşte pişirin.

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar
    • Süheyla

      Ekim 2014

      Müthiś….