Safranlı Risotto ve Dana Madalyon Bonfile

Safranlı Risotto ve Dana Madalyon Bonfile

  • 0

Safranlı Risotto ve Dana Madalyon Bonfile

Safranlı Risotto & Dana Madalyon Bonfile Malzemeleri
 
Risotto için Malzemeler
2 yemek kaşığı zeytinyağı
½ adet kuru soğan
1,5 avuç arborio pirinç
3 – 4 yemek kaşığı yaş üzüm sirkesi
5 – 6 kepçe sebze suyu
1 tutam safran
Tuz
Karabiber
1 tatlı kaşığı tereyağı
Dolu bir tutam toz parmesan
 
Bonfile için Malzemeler
½ fitil bonfile / göbek kısmından 800 gr temizlenmemiş
Zeytinyağı
Tuz
Karabiber
 
Tuille için Malzemeler
Parmesan / ince rendelenmiş
 
Maydanoz Yağı için Malzemeler
½ bağ maydanoz
Zeytinyağı
 
Üzeri için Malzemeler
Renkli micro filiz

Tavayı ocağa alın, üzerine rendelenmiş parmesanı tül olacak şekilde gezdirin. Ocağın altı orta açık seviyede olmalı. Parmesanın göz göz erimesine müsaade etin, bıçağın ters kısmı ile yavaş yavaş bir araya gelmesini sağlayın ve bıçağa yapışmamasına dikkat edin. Göz göz olduktan sonra tavayı ocaktan kenara alıp parmesanın kaynar halinin durulmasını bekleyin ve kırmadan nazik küçük hareketler ile kenarlarından kaldırın. Sonra elinizi yakmadan bıçak yardımı ile tamemen kaldırıp oklavanın üzerine koyup iyice kurumaya bırakın.

İkincisini de aynı şekilde yapıp kurumaya bırakın.

Sebze suyunuzu ocağın bir gözünde kısık ateşte ufak ufak kaynamaya bırakın.

Bir kepçe kadar sebze suyunu bir kaseye aktarıp içerisine bir tutam safranı koyup demlenmeye bırakın.

Risotto için küçük bir sos tenceresini ocağa alın. Altını açıp ısıtın. Orta boy soğanın kabuğunu çıkartıp ince ince doğrayın. Sos tenceresinin içerisine zeytinyağını koyup, soğanları ekleyin. Başından ayrılmadan sürekli karıştırarak yumuşayana kadar pişirin. Soğanı yumuşattıktan sonra 1,5 avuç arborio pirinç ekleyin ve soğanlarla beraber bir iki tur daha karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yaş üzüm sirkesini ekleyerek karıştırmaya devam edin. Kenarda tencerede kaynayan sebze suyundan birer kepçe ekleyip karıştırarak pişirmeye başlayın. Bir tutam tuz, bir tutam karabiber ile tatlandırarak karıştırmaya devam edin.

Tezgahınızın üzerine fitil bonfileyi alın. Üzerindeki sinirleri, yağları ve fitilleri temizleyin. Arada risottoyu karıştırın. Üzerine sürekli kepçeyle su çekmeyi unutmayın. Bonfilenin tüm fitilini ve sinirlerini temizledikten sonra etin orta kısmından hafif kavisli bir hareket ile etrafındaki hafif yağlı parçaları ayırarak orta göbek kısmını çıkartın. Yuvarlak formda çıkan orta bonfile kısmını iki parmak kalınlığında 3 dilim kesin. Üzerlerine bastırmayın. Kalan parçaları başka yemekte değerlendirmek için kaldırın.

Safranlı Risotto ve Dana Madalyon Bonfile

Tuille yaptığınız tavanızı yeniden ocağın üzerine koyun ve altını açın. Dilimlediğin bonfilenin her iki tarafını tuz ve karabiber ile tatlandırın. Isınan tavaya bonfilelerinizi koyup arkalı önlü pişirin.

Bu arada yarım bağ maydanozu bir miktar zeytinyağı ile küçük bir mutfak rotobunda iyice çekin. Ardından süzüp yağını kenara alın. Arada risottoyu karıştırmayı unutmayın. Risotto pirinçleri yumuşadığı zaman son suyunu vermek için ayırdığınız safranlı suyu süzüp ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Suyunu çeken ristottonun içerisine parmesan ve tereyağı ekleyerek kıvamını bağlayıp kapağını kapatın ve demlenmeye bırakın. Pişen etleri peçetenin üzerine alıp dinlendirin. Demlenen risottonuzu servis tabağına aktarın üzerine pişen bonfile dilimlerini dizin. Hazırlamış olduğunuz tuilleri tabağa yerleştirin.

Micro filizler ve maydanoz yağı ile süsleyerek servis edin.

omuz omuza aslı kızmaz

Ardanın Mutfağı Haftanın Tarifleri
yorumlarYorumlar